Wielki Post

Czyny pokutne, które podejmujemy, aby się nawracać ze swoich grzechów, aby porządkować życie:

  1. modlitwa
  2. post
  3. jałmużna

Ad. 1)
Gorzkie Żale po raz pierwszy zostały „wykonane” w 1707 r. w kościele św. Krzyża w Warszawie. Pomimo, że język staropolski może nam nie bardzo odpowiadać, to jednak trzeba śpiewać, ale przede wszystkim rozważać.
Droga Krzyżowa – nabożeństwo zaczęło się rozwijać po odnalezieniu relikwii Krzyża Świętego przez cesarzową św. Helenę w r. 330.
Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny (b. cenna, istotna sprawa).
Z każdym grzechem wiąże się kara:
• wieczna (jeśli ktoś nie uzna grzechu i nie odpokutuje; Sakrament Pokuty darowuje tę karę, jeśli podejmiemy pokutę)
• doczesna (wynikające ze sprawiedliwości: zrobiłem zło, więc należy mi się kara; będziemy ją odbywać w czyśćcu; tę karę może znieść odpust zupełny).
Odpust zupełny jest dla tych, którzy podejmują nawrócenie i chcą zmienić swoje życie oraz dla zmarłych.
Warunki uzyskania odpustu:
• modlitwa w intencjach, jakie ma na ten dzień Ojciec Święty
• stan łaski uświęcającej
• wyrzeczenie się grzechu i przywiązania do grzechu, nawet lekkiego (trzeba zerwać ze wszystkim, co złe). Najtrudniej spełnić ten warunek, tzn. pozbyć się złych przyzwyczajeń, więc często uzyskamy odpust cząstkowy. Kościół (za pozwoleniem Ojca Świętego) ma prawo udzielać odpustu. Polega to na tym, że ze skarbca duchowego bogactwa, który zawiera ofiary męczenników, cierpienia, modlitwy i zasługi ludzi świętych, udziela odpustu tym, którzy się nawracają.

Ad. 2)
Post daje siły do walki z pokusami i słabościami.
Post może być:
• większy – ilościowy. Obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek ludzi od. 18 r.ż. do 65 r.ż. Polega na tym, że jemy jeden posiłek do syta, a dwa posiłki „tylko co”. Od tego postu nie ma dyspensy.
• mniejszy – jakościowy. Obowiązuje we wszystkie piątki roku. Z dyspensy mogą korzystać osoby stołujące się w stołówkach i podczas podróży. Można także uzyskać dyspensę na szczególną uroczystość np. stypa. Takiej dyspensy udziela proboszcz, tylko trzeba poprosić. Wówczas zamiast postu podejmujemy inny czyn pokutny, tzn. modlitwę (w intencjach Ojca św.) lub jałmużnę.

Ad. 3)
Według Pisma Świętego „jałmużna gładzi grzechy” (Mądrość Syracha 3, 30).
Jałmużna nie polega, że dam na ofiarę z tego, co mi zbywa (nawet dużo). Chodzi o danie z tego, czego się wyrzeknę, np. co zaoszczędzę, podejmując jakieś wyrzeczenie.
Dobre postanowienia wiekopostne. Trzeba się dobrze zastanowić nad tym, co podejmujemy. Chodzi tutaj o uporządkowanie życia. Gdzie jest porządek, tam Pan Bóg może działać. Uderzamy więc w to, co jest nieporządkiem w moim życiu. Dobre postanowienia mają nas nawrócić do Pana Boga.
Rekolekcje jest to okazja do lepszego przygotowania się do spowiedzi, po wysłuchaniu Słowa Bożego i odniesieniu Go do mojego życia. Dopiero wtedy można iść do spowiedzi, nie na początku rekolekcji.